Ako pripraviť bezpečné Vianoce pre psa?

Inštalácia stromčeka a iných vianočných dekorácií v domácnosti prináša pre psa nové riziká, na ktoré by sme ako majitelia mali pamätať. Čo všetko vlastne hrozí vášmu chlpáčovi v súvislosti s prípravou vianočnej atmosféry v byte?


Poranenie papule a tráviaceho traktu, udusenie

Stromček, ozdoby a girlandy si niektoré psy rady zamieňajú za nové hračky. Keďže ozdoby sú väčšinou krehké a po zlomení ostré, môžu ľahko poraniť papuľu a po prehltnutí aj ďalšie časti tráviaceho traktu. Menšie ozdoby sa môžu zakliesniť v tráviacej trubici a spôsobiť udusenie. Nebezpečné sú aj kovové háčiky, na ktoré zvykneme vianočné ozdoby vešať. A ak sa pes rozhodne prehltnúť kus girlandy, baliaceho papiera alebo stuhy, hrozí mu okrem podráždenia žalúdka aj upchatie čriev, čo je už veľmi vážny stav vyžadujúci operáciu. Prehltnutie ihličia zo stromčeka (prírodného či umelého) by síce pre psa nemalo byť život ohrozujúce, no môže spôsobiť silné podráždenie tráviaceho traktu, čo počas sviatkov asi nikto svojmu psíkovi nepraje.

Zásah elektrickým prúdom

Ak má váš pes či šteniatko výraznú potrebu hrýzť, v čase sviatkov treba myslieť na vyššie riziko zásahu elektrickým prúdom – napríklad pri okusovaní predlžovačky, ktorú sme od zástrčky natiahli k osvetlenému vianočnému stromčeku, alebo samotného kábla od vianočných svetielok. Takéto zranenie môže v lepšom prípade spôsobiť popáleniny papule a jazyka, no v prípade vyššieho napätia a silnejšieho prúdu môže spôsobiť poškodenie vnútorných orgánov, vyvolať svalové kŕče a neschopnosť vymaniť sa spod prúdu a v krajnom prípade môže byť smrteľné (zvlášť pre šteniatko).

Otrava toxínmi

Samostatnou kapitolou sú jedovaté látky. Vedeli ste, že prakticky všetky typické vianočné rastliny (vianočná hviezda, imelo, konáriky cezmíny, tis), ktorými si zvykneme skrášľovať naše príbytky, sú toxické? Po požutí a požití môžu spôsobiť psíkovi miernu, ale i závažnú otravu. Prejavy sa môžu pohybovať od miernejších, ako je slinenie, vracanie, hnačka, cez malátnosť, triašku až po záchvaty, kŕče, zrýchlené dýchanie a poruchy srdcového rytmu, prípadne úhyn. Najrizikovejší je tis, ktorý je prudko jedovatý už v malých množstvách.

Toxický pre psy je aj umelý sneh, ktorým niektorí z nás zdobia dekoračné predmety, zvlášť, ak obsahuje etylénglykol alebo propylénglykol. Pri olízaní už zaschnutého prípravku by sa psovi nemalo stať nič, no ak by zlízal ešte vlhký prípravok alebo vdýchol obsah spreja, môže dôjsť k problémom s dýchaním, zlyhaniu obličiek a ďalším závažným prejavom otravy.

Asi netreba zdôrazňovať, že aj vianočné čokoládové cukrovinky (napríklad salónky na stromčeku) môžu viesť k otrave vďaka jedovatému teobromínu  najmä, ak ich skonzumuje veľa na jedno "posedenie".

Problémy vie občas spôsobiť aj voda v nádržke pod stromčekom. Môže totiž obsahovať zvyšky hnojív, konzervantov, baktérie alebo plesne, ktoré síce psa neotrávia, no môžu vyvolať nevoľnosť alebo hnačky.

Čo s tým?

Nikto sa nechce vzdať vianočných dekorácií a zvykov, no určité opatrenia by sme si ako zodpovední psíčkari mali osvojiť a držať sa ich ako kliešte. Tu je zoznam tých najdôležitejších:

  1. Naplánujme a pripravme vianočnú výzdobu tak, aby sme nemuseli nechávať psa v miestnosti so stromčekom a ďalšími rizikovými dekoráciami samého a na noc túto miestnosť mohli zatvoriť, aby sa do nej pes nedostal, kým my budeme spať  a on sa bude nudiť. Toto je zvlášť dôležité, ak máme doma šteňa.
  2. Pri výbere čečiny do vázičiek či vencov uprednostnime jedľu alebo smrek pred tisom, ktorý do interiéru vôbec nenosme. Imelu a cezmíne sa tiež radšej vyhnime a vianočnú hviezdu uložme na miesto, kam pes nedosiahne (je zo všetkých najmenej jedovatá).
  3. Vianočný stromček umiestnime na stabilné miesto a ak je to možné, upevnime ho tak, aby sa nedal prevrátiť. Nádobu na vodu pod stromček vyberme radšej takú, z ktorej psík nebude môcť piť (na trhu je ich, našťastie, dostatok).
  4. Všetky ozdoby vešajme na kratšie nitky, nie na kovové háčiky a dlhé stuhy. Na spodné konáre umiestnime mäkké látkové alebo papierové ozdoby a sklené či ostré predmety zavesme na miesta, kam psík nedočiahne. Vyhnime sa salónkam, medovníkom a iným jedlým lákadlám, ktoré by psa k stromčeku zbytočne priťahovali. Rovnako menšie pevné ozdoby schopné uviaznuť v hrdle psa zabezpečme tak, aby sa k nim pes nedostal.
  5. Girlandám sa skúsme vyhnúť, alebo ich na stromček dajme menej a len na vyššie miesta. Baliaci papier po rozbalení darčekov pozbierajme a odstráňme z dosahu psa.
  6. Ak nemusíme, umelý sneh nepoužívajme. Na vytvorenie efektu snehu použime radšej strúhaný kokos alebo vatu.
  7. Všetky novo nainštalované káble dôkladne zaistime dodatočnou ochranou proti prehryznutiu, prípadne ich veďme poza nábytok. Sledujme psa, či sa nesnaží káble hrýzť.
  8. Pri príznakoch otravy alebo ak psa predsa len pristihneme, ako žerie niečo jedovaté, kontaktujme ihneď veterinára, popíšme vek a hmotnosť psa, konzumovanú látku a jej predpokladané množstvo. Ak budeme musieť navštíviť veterinárnu ambulanciu, prinesme so sebou obal od produktu.

Tak, a teraz, keď už viete, ako na to, veríme, že sa vášmu havinovi všetky nepríjemnosti a nebezpečenstvá spojené s vianočnou prípravou vášho interiéru vyhnú a budete si s ním môcť užiť tú pravú pokojnú a spokojnú vianočnú atmosféru. 😊