Čo je BARF?

Hoci stravovanie podľa princípov BARF (Biologically Appropriate Raw Food; Bones And Raw Food) môže na niektorých chovateľov pôsobiť len ako prázdny módny trend, nie je to tak. Naopak, po desiatkach rokov skúseností s kŕmením granulami nemožno ignorovať ich negatívne účinky na zdravie našich štvornohých kamošov. BARF je reakciou na poznatky o zdravotných rizikách kŕmenia granulami. Jeho podstatou je návrat ku kŕmeniu surovou, neupravovanou stravou – takou, ktorá je pre psy najprirodzenejšia a najzdravšia.


Ako barf funguje?

Psy sú psovité šelmy. Ich predkovia sa desaťtisíce rokov najprv v divočine, neskôr po boku človeka živili surovou potravou, ktorú si ulovili, prípadne zvyškami, ktoré ostali po ľuďoch. Ulovené zviera zjedli prakticky celé – od kože so srsťou cez mäso, vnútornosti, natrávený obsah čriev, až po chrupavky a kosti. Veľa času trávili žutím a obhrýzaním, takže kŕmenie prebiehalo pomalšie. Vnútornosti a natrávená potrava boli plné vitamínov, kosti zabezpečovali prirodzené čistenie ich chrupu a tráviaceho traktu. Predchodcovia dnešných psov si svoj jedálniček denne spestrovali ovocím, zeleninou či orechmi, ktoré našli v okolí.

V jedálničku psa kŕmeného kvalitným barfom preto nájdete zložky, ktoré rešpektujú vrodené a prirodzené potreby psieho organizmu: mäso, kosti, chrupavky, vnútornosti, ovocie, zeleninu, oriešky, bylinky, živočíšne tuky i rastlinné oleje. Samozrejme, zastúpené v pomeroch, ktoré sú pre psy prirodzené. Psy totiž na rozdiel od mačiek nie sú stopercentní mäsožravci a potrebujú prijímať aj sacharidy a vitamíny z rastlinných zdrojov. Všetky tieto zásady BARF zohľadňuje, preto má aj množstvo zdravotných benefitov. Aké sú jeho výhody a ako správne zostaviť kŕmnu dávku pre vášho psíka?

Výhody barfu

Jedným z hlavných prínosov kŕmenia barfom je práve to, že táto metóda plne rešpektuje výživové potreby psa. Ak barf pripravujeme správne, obsahuje všetky živiny, vitamíny a minerály, ktoré pes potrebuje pre zdravý, aktívny a spokojný život. Kvalita bielkovín zo surového mäsa či vnútorností je neporovnateľne vyššia ako u priemyselne spracovaných bielkovín (často nižšej kvality), ktoré nájdeme v granulách. 

Nejde však len o zloženie krmiva. Rovnako dôležitá je konzistencia, ako aj mechanické a chemické vlastnosti potravy. Surová forma mäsa, šliach a kostí je pre tráviaci trakt psa najprirodzenejšia. Ani ostré úlomky kostí nie sú problém – psí žalúdok si s nimi v surovom stave hravo poradí, mali by sme ho však na ne navykať postupne, aby sa jeho granulami "zlenivené" trávenie stihlo prispôsobiť.

Väčšina psov barf miluje: hryzenie kosti či žuvanie chrupavky je nielen veľmi zdravé, ale aj veľmi príjemné. A ktorý majiteľ by svojmu miláčikovi nedoprial to najlepšie? No azda najvýznamnejším benefitom barfovania je, že dokáže pomôcť vyriešiť mnohé zdravotné problémy, prípadne im účinne predchádzať:

  • podávanie prirodzenej surovej stravy aktívne zlepšuje trávenie, čo môže pomôcť najmä vtedy, ak váš psík trpí tráviacimi problémami alebo má veľmi citlivý žalúdok;
  • na rozdiel od granúl minimalizuje tvorbu zubného kameňa;
  • pomáha udržiavať zdravú hmotnosť - psy na barfe len málokedy trpia nadváhou;
  • vďaka vysokému obsahu živín v ich prirodzenej, surovej forme zvyšuje celkovú obranyschopnosť psa a znižuje riziko vzniku chorôb;
  • veľmi výrazne pomáha pri liečbe imunitných ochorení ako sú alergie, kožné problémy a artritída.

Kŕmenie barfom môže byť aj finančne výhodné. Niektorí majitelia psov sa obávajú, že čerstvá mäsitá strava ich bude stáť priveľa peňazí, no v skutočnosti je cenovo podobná alebo dokonca prijateľnejšia ako kvalitné suché krmivá. Samozrejme, chvíľu potrvá, kým si nájdete správneho dodávateľa a naučíte sa potravu pripravovať tak, aby bola vyvážená a nezabralo vám to priveľa času. To sa na začiatku môže javiť ako zložitá úloha, no nie je to tak. Kŕmenie barfom nie je veľká veda. Odporúčame Vám naštudovať si odborné základy na renomovaných barferských stránkach, prípadne siahnuť po knižke venovanej tejto téme.

Kŕmenie barfom je neraz uspokojujúce aj pre majiteľa. Pripravovať chutné porcie pre vášho psa môže byť podobnou radosťou, ako pripraviť voňavú večeru pre vášho partnera či deti. Ak sa trochu pousilujete, určite nájdete v knihách či na internete množstvo návodov, inšpirácií a odskúšaných receptov.

Kŕmna dávka a pomery živín

Kŕmna dávka by mala pozostávať z 50  60 % surového mäsa (svalov a vnútorností), 20  30 % surových kostí a 20 –  30 % rastlinnej zložky (z toho cca 60 % krátko prevarenej alebo premrazenej zeleniny, 30 % ovocia a približne 10 % bezlepkových obilnín ako ryža, proso, sparené ovsené vločky a pod.). Ideálne zloženie stravy sa môže líšiť v závislosti od veku, úrovne aktivity a rôznych individuálnych potrieb psa či konkrétneho plemena (alergie, intolerancie, typ metabolizmu a pod.). Ak si nie ste istí, odporúčame konzultovať potreby vášho havka s veterinárom alebo výživovým odborníkom pre psy. Zároveň platí, že strava má byť vyvážená z dlhodobého hľadiska, nie v rámci jednej kŕmnej dávky. Aj u divo žijúcich vlkov je bežné, že v priebehu ročných období sa zloženie ich potravy mení a podiel mäsovej zložky značne kolíše.

Výživovú hodnotu v miske môžete v závislosti od potrieb a aktuálneho zdravotného stavu psíka zvýšiť vhodnými doplnkami. Mnohým chovateľom sa osvedčili doplnky prirodzene bohaté na živiny, antioxidanty a ďalšie podporné látky vhodné pre organizmus psa. Medzi ne patrí napr. morská riasa kelpa, rastlinné oleje, rôzne druhy semienok, doplnky s obsahom kolagénu pre veľké plemená na zabezpečenie zdravého vývoja kĺbov a ďalšie zložky. Znakom vyváženej a na živiny bohatej stravy je zdravá, lesklá srsť, zdravé zuby a veku primeraná vitalita psa.

Aká veľká by mala byť kŕmna dávka? Pre dospelého psa kŕmeného BARF stravou, ktorý nepodáva pracovný výkon, by malo celkové množstvo krmiva na deň predstavovať približne 2   3 % jeho ideálnej hmotnosti. Ak pes váži 20 kg, mal by dostať 400 – 600 g krmiva. Samozrejme, kŕmna dávka sa od jedinca k jedincovi môže mierne líšiť. Šteňatá, gravídne sušky, psy vo výkone, staré a choré psy majú iné výživové potreby, prípravu kŕmenia pre tieto skupiny preto treba vždy prispôsobiť na základe odborných odporúčaní odborníkov na BARF.

Nezabudnite na maškrty

Ak sa rozhodnete kŕmiť psíka barfom, odporúčame vám prispôsobiť tomu aj výber psích maškŕt. Žiaľ, na trhu nájdete množstvo produktov obsahujúcich zložky, ktoré s prirodzeným kŕmením psa nemajú nič spoločné. Namiesto pamlskov, ktorých tvar i zloženie sú navrhnuté tak, aby sa dobre predávali, siahnite radšej po výrobkoch s jednoduchým zložením založeným na prirodzených a zdravých surovinách.

Čo tak vyskúšať niektoré z našich prírodných maškŕt?

We use cookies to enable the proper functioning and security of our website, and to offer you the best possible user experience.

Advanced settings

Tu môžete upraviť svoje preferencie ohľadom cookies. Nasledujúce kategórie môžete povoliť či zakázať a svoj výber uložiť.